fot. fot. dewang-gupta/unsplash

Katolik u protestantów

Czy katolik, który uczestniczy w nabożeństwie w kościele protestanckim, popełnia grzech? Znajomy był w Niemczech i z przyjaciółmi, u których mieszkał przez dwa tygodnie, wybrał się na ich nabożeństwo. Kiedy po powrocie do Polski powiedział o tym komuś, ten uznał, że popełnił ciężki grzech i powinien się z tego wyspowiadać, bo katolikom nie wolno uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach protestanckich.

Warto od razu zapytać, jaki był powód udziału w takim nabożeństwie. Myślę, że istnieją dwie potencjalne przyczyny. Pierwsza z nich to pragnienie spełnienia obowiązku uczestniczenia w niedzielnym zgromadzeniu wiernych, które jest obowiązkiem katolików. Po prostu w niedzielę idziemy do kościoła na mszę. Co jednak robić w przypadku, kiedy nie ma w pobliżu kościoła katolickiego? Czy mogę uczestniczyć w nabożeństwie prawosławnym lub protestanckim? Drugą przyczyną może być chęć towarzyszenia bliskim nam osobom w modlitwie, która niekoniecznie związana jest z obowiązkiem uczestniczenia w mszy niedzielnej.

Co mówi prawo?

Co robić, kiedy nie mamy możliwości uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej? Warto w tym miejscu odwołać się do prawa kanonicznego, które jasno określa zasady naszego postępowania. Według kanonu 1247 przedmiotem obowiązku uczestniczenia w mszy świętej jest rzeczywisty, tak duchowy, jak i fizyczny, udział w sprawowaniu Najświętszej Ofiary. Chodzi więc o realne uczestniczenie w nabożeństwie, a nie jedynie oglądanie transmisji telewizyjnej. Dlatego na czas pandemii biskupi musieli wydać dyspensę od obowiązku uczestniczenia w mszy niedzielnej. W kolejnym kanonie znajdziemy informację, która dookreśla, jaka ma to być liturgia. „Nakazowi uczestniczenia w Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego”. Chodzi więc o uczestniczenie w mszy w jednym z obrządków katolickich. Warto pamiętać, że w Kościele katolickim istnieją inne obrządki poza rzymskim. Jeśli ktoś, będąc na Ukrainie, uczestniczy w liturgii niedzielnej sprawowanej w obrządku bizantyjskim w Kościele greckokatolickim, to jak najbardziej spełnia obowiązek uczestniczenia w liturgii niedzielnej. W takich wypadkach katolik może również przyjąć komunię. Kanon 923 stwierdza jednoznacznie, że katolik może uczestniczyć w mszy świętej i przyjmować komunię świętą w jakimkolwiek obrządku katolickim.

Zostało Ci jeszcze 71% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się