fot. fot. wilhelm-gunkel/unsplash

Zmysł wiary jest nadprzyrodzonym, intuicyjnym, spontanicznym poznaniem tego, co pochodzi od Boga. Jest właściwością zarówno ludzi prostych, jak i uczonych. Jego siła i intensywność nie zależą od liczby wysłuchanych wykładów o Bogu czy przeczytanych książek teologicznych, lecz tylko od mocy wiary.

Wokół zmysłu wiary (sensus fidei) pojawiło się wiele nieporozumień. Biorą się one najczęściej z niedostatecznego rozumienia tego pojęcia. Sensus fidei staje się wielokrotnie przedmiotem sporu (lub argumentem w sporze) między kościelnymi frakcjami. Używany jest nie tylko jako racja w debatach teologicznych, lecz również, być może nawet częściej, w dyskusjach dotyczących kościelnej praktyki, a nawet kościelnej polityki.

Z jednej strony spotykamy tych, którzy go traktują z przesadnym entuzjazmem, widząc w nim długo oczekiwane w Kościele dowartościowanie głosu świeckich. Uznają oni, że każde zabranie głosu przez wiernych jest autentycznym wyrazem ich sensus fidei. Nie rozróżniają zmysłu wiary od opinii publicznej, na którą składa się głos różnych kościelnych grup i środowisk. Zdarza się również, że każde zabranie głosu przez wiernych, utożsamiane jednoznacznie z ekspresją zmysłu wiary, wykorzystywane jest ochoczo do karykaturalnego przeciwstawiania świeckich – myślących odważnie, progresywnie, w duchu szybko zmieniających się czasów – biskupom utożsamianym z myśleniem zachowawczym, a nawet wstecznym. Z drugiej strony spotykamy tych, którzy marginalizują znaczenie sensus fidei, odnosząc się do niego z lękiem. Boją się, że określona grupa wiernych mogłaby narzucać arbitralne rozstrzygnięcia całemu Kościołowi. Myśl, że Duch Święty może znaleźć prawdziwy wyraz nie tylko w głosie Magisterium, lecz również w głosie całego Ludu Bożego, jest traktowana przez nich z dużą nieufnością.

Zostało Ci jeszcze 88% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się