fot. fot. elijah-o-donnell/unsplash

Spotkałam się z sytuacjami, że uczeń, który się źle zachowywał na lekcji, za karę został wysłany do pedagoga albo do psychologa szkolnego na rozmowę. Skoro tak się dzieje i pedagog czy psycholog szkolny kojarzą się dzieciom z karą, no to same nie będą szukały u tych osób ratunku i pomocy.

Katarzyna Kolska: Co się stało z naszymi nastolatkami?

Katarzyna Semczuk-Dembek: Ja bym zapytała: Co się w ogóle z nami stało? W jakiej kondycji psychofizycznej jesteśmy? Co my, dorośli, myślimy o świecie? Często są to myśli dramatyczne. Obawiamy się o swoje zdrowie, o przyszłość naszych bliskich, o sytuację ekonomiczną i polityczną w Polsce i na świecie, coraz częściej boimy się o naszą planetę, na przykład o pogłębiające się zmiany klimatyczne. Dzieci to widzą, słyszą i wyczuwają nasze niepokoje. A cechą charakterystyczną nastolatków, która wynika z ich rozwoju, jest to, że przeżywają wszystko dużo intensywniej niż my – radość, lęk, złość, smutek. Skoro my myślimy często pesymistycznie o życiu i świecie, one odczuwają to jeszcze dotkliwiej. Patrzą na dorosłych i widzą ludzi, którzy są wycieńczeni, zagonieni, nerwowi, zdarza się, że agresywni, bezradni, uciekają w różne uzależnienia, nie umieją mówić o emocjach, przyznawać się do błędów czy prosić o pomoc. To na kim one mają się oprzeć, albo jak mają uwierzyć, że życie ma sens i że jest po co żyć?

Media alarmują, że dzieci coraz częściej odbierają sobie życie.

Policyjne statystyki z ostatnich trzech lat dotyczące śmierci w następstwie prób samobójczych nie potwierdzają tego. Między 2017 a 2019 rokiem liczba samobójstw w grupie wiekowej od 13 do 18 lat utrzymuje się na mniej więcej podobnym poziomie, około 100 rocznie. W grupie wiekowej od 19 do 24 lat mamy dane też na tym samym poziomie – w 2017 roku były 353 samobójstwa, a w roku 2019 – 360.

Mimo to samobójstwa są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród dzieci w wieku od zera do 19. roku życia.

Zostało Ci jeszcze 91% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się