Media o książce „Duszpasterz”

Media o książce „Duszpasterz”

Ten bestseller „The New York Times” cieszy również sporym zainteresowaniem polskich mediów. Na temat nieszablonowej biografii zwykłego – niezwykłego księdza – założyciela Rycerzy Kolumba – błogosławionego księdza McGivneya napisali m.in.:

Konferencja Episkopatu Polski:

Kim był XIX-wieczny ksiądz, który wyprzedził epokę? Dlaczego postawił w parafii na pracę z mężczyznami, aby w ten sposób wesprzeć rodziny? Co stanowiło inspirację do najważniejszego projektu jego życia – Rycerzy Kolumba? Wreszcie, jak swoją wizją i determinacją w trosce o najuboższych wpłynął na kształt Kościoła w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie?…

Pełna wersja notki dostępna jest na stronie: episkopat.pl

Grudniowe nowości W drodze: info.dominikanie.pl

Arcybiskup Wacław Depo o Duszpasterzu: „Jesteśmy wdzięczni Bogu, że w osobie ks. Michaela otrzymujemy wzór duszpasterza głęboko zatroskanego, aby „ludzie mogli żyć w warunkach godnych człowieczeństwa”. Dziękujemy również Bogu, że dzieło braterskiej pomocy, Rycerze Kolumba, rozwinęło się też na ziemi polskiej, stanowiąc wspólnotę charytatywną służącą Kościołowi i Ojczyźnie i gromadząc w swoich szeregach ponad 6000 członków”.

Portal niedziela.pl: Wkrótce w księgarniach książka pt. „Duszpasterz. Błogosławiony ksiądz Michael McGivney”:

Duszpasterz to nieszablonowa biografia zwykłego – niezwykłego księdza, spisana na kartach piętnastu rozdziałów. Błogosławiony ks. McGivney swoim prostolinijnym życiem, postawą iwiarą inspirował, i nadal inspiruje, tysiące mężczyzn do bycia lepszym mężem, ojcem, sąsiadem i katolikiem oraz do pomagania potrzebującym. Zakładając w 1882 r. organizację, wspólnotę Rycerzy Kolumba, dał przykład prawdziwego życia Ewangelią…

Pełna wersja informacji dostępna jest na stronie: niedziela.pl

Relikwie bł. ks. McGivneya w Polsce:

Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, spotkał się dziś z przedstawicielami Rycerzy. Jednym z tematów rozmów była planowana na przyszły rok peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela międzynarodowej wspólnoty, amerykańskiego kapłana żyjącego w XIX w. ogłoszonego błogosławionym w październiku 2020 r….

… 21 grudnia nakładem Wydawnictwa W Drodze na polskim rynku ukazała się biografia bł. ks. Michaela McGivneya. „Jesteśmy wdzięczni Bogu, że w osobie ks. Michaela otrzymujemy wzór duszpasterza głęboko zatroskanego, aby „ludzie mogli żyć w warunkach godnych człowieczeństwa” – napisał we wstępie do polskiego wydania abp Wacław Depo, duszpasterz polskich Rycerzy…

Pełna wersja komunikatu dostępna jest na stronie: niedziela.pl

Portal niedziela.pl: Duszpasterz. Książka o błogosławionym założycielu Rycerzy Kolumba już w Polsce:

…W 2008 roku, po latach badań nad życiem, duchowością i świętością ks. McGivneya prowadzonych przez Stolicę Apostolską, papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jego cnót, a w maju 2020 roku papież Franciszek zatwierdził pierwszy cud za jego wstawiennictwem. 31 października 2020 roku w katedrze św. Józefa w diecezji Hartford odbyła się uroczysta msza święta beatyfikacyjna, a ks. McGivney dołączył do grona błogosławionych Kościoła katolickiego…

Pełna wersja informacji prasowej dostępna jest na stronie: niedziela.pl

Opowieść o kapłanie społeczniku:

Postać beatyfikowanego 31 października 2020 r. amerykańskiego księdza Michaela McGivneya jest w Polsce nieznana poza środowiskiem Rycerzy Kolumba, których był założycielem.

Dobrze więc, że poznańscy dominikanie postarali się, aby niecałe trzy miesiące po wyniesieniu na ołtarze przybliżyć tę niezwykle ciekawą sylwetkę kapłana społecznika….

Autorzy książki, Douglas Brinkley z Nowego Orleanu i Julie M. Fenster z Nowego Jorku, zwierzają się, że po ujawnionych skandalach seksualnych niektórych kapłanów chcieli napisać książkę przede wszystkim dlatego, że ks.Michael „był zwykłym księdzem z parafii”, którego życie stanowiło wzór dla innych. Mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w podręcznikach do historii Stanów Zjednoczonych znajdzie się jego nazwisko oraz akapit wyjaśniający wpływ, jaki jego działalność wywarła na rozwój amerykańskich wartości i ducha.

A był on niemały, bo i niezwykły był żyjący w XIX w. bohater książki…

Pełna wersja recenzji ukazał się w tygodniku „Idziemy” oraz na stronie: idziemy.pl

„Jedyny sposób, by grupa mężczyzn trzymała się razem”. Tak powstali Rycerze Kolumba:

Kim był XIX-wieczny ksiądz, który wyprzedził epokę? Dlaczego postawił w parafii na pracę z mężczyznami, aby w ten sposób wesprzeć rodziny? Co stanowiło inspirację do najważniejszego projektu jego życia – Rycerzy Kolumba?

Błogosławiony ks. Michael McGivney jest założycielem Rycerzy Kolumba. W Polsce właśnie ukazała się jego nieszablonowa biografia „Duszpasterz”. Poniżej publikujemy jej fragment:

Ks. McGivney przybył na spotkanie gotowy na taką ewentualność. Pierwszą sprawą był wybór nazwy dla nowej grupy. Byli tacy, którym spodobała się nazwa Zakon Katolickich Leśników z Connecticut. Takie rozwiązanie zaoszczędziłoby w przyszłości czas poświęcony na wyjaśniające rozmowy na temat nowej organizacji, ponieważ większość ludzi znała już Leśników, zarówno tych katolickich, jak i innych…

Szerszy fragment książki dostępny jest na stronie: aleteia.pl

Duszpasterz. Bł. ks. Michael McGivney:

W skrócie:

nieszablonowa biografia zwykłego – niezwykłego księdza – założyciela Rycerzy Kolumba,
piętnaście rozdziałów na temat życia błogosławionego ks. McGivneya,
inspiracja dla mężczyzn do bycia lepszym mężem, ojcem, sąsiadem i katolikiem,
niezbędnik dla duchownych i świeckich, którzy szukają pomysłów na odnowienie swoich parafii.


Pełna wersja tekstu dostępna jest na stronie: wzasiegu.pl

Radio Nadzieja, 15 stycznia 2021 r.:


Magdalena Urbańska:

Czy można zainspirować się księdzem żyjącym w XIX wieku, w dodatku na innym kontynencie? Czy czytanie biografii osoby, która żyła w innym powołaniu ma sens? Czego ta historia może nauczyć, czym zainspirować, co pokazać?

Przeczytałam ostatnio publikację Wydawnictwa W Drodze Duszpasterz. Błogosławiony ksiądz Michael McGivney. Opowieść napisana w dość standardowy jak na biografię sposób, mimo to wciągnęła mnie mocno…

Pełna wersja recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl